Jaki rozmiar i wzór dywanu wybrać do przedszkola? 0
Jaki rozmiar i wzór dywanu wybrać do przedszkola?

Wybieramy właściwy rozmiar i wzór dywanu do twojego przedszkola

Małymi, ale bardzo szybkimi krokami zbliża się koniec roku szkolnego. Już za chwilę w przedszkolach i szkołach rozpoczną się mniejsze lub większe prace remontowe, a co za tym idzie wymiana wysłużonych mebli oraz ozdób - w tym dywanów.

Przed zakupem dywanu do przedszkola warto zastanowić się nad jego odpowiednim rozmiarem. Czym kierować się podczas tego wyboru? Jaki dywan kupić, aby stanowił funkcjonalną ozdobę i pole do aktywnej zabawy dla naszych podopiecznych?

Dywan dobrany do wielkości sali w przedszkolu

Pierwszym kryterium jakie należy wziąć pod uwagę podczas zakupu dywanu do przedszkola jest wielkość sali, w której dywan będzie rozłożony. Sale przedszkolne możemy podzielić na 3 grupy, które determinują nadające się rozmiary:

• sale małe
  • sale duże
  • sale długie, ale wąskie

Mała sala w przedszkolu

Do małych sal wybieramy dywany do rozmiaru około 2x3 m. Pamiętajmy, że dywany nawet w przedszkolu stanowią ozdobę, dlatego układanie ich "od ściany do ściany" nie jest właściwym posunięciem. Do tego celu służą wykładziny dywanowe, które montujemy na stałe do podłoża. Dywan natomiast powinniśmy wybrać w taki sposób, aby jego wzór był widoczny i niekoniecznie przysłonięty przez meble. Jako, że dywan jest ozdobą, nie przytwierdzamy go na stałe do podłoża. Niesie to ze sobą wiele korzyści takich jak łatwość czyszczenia czy możliwość zmiany aranżacji sali w przedszkolu poprzez zmianę miejsca ułożenia dywanu. Z tego właśnie powodu do małych sal przedszkolnych wybieramy niewielkie dywany.

Duża sala w przedszkolu

W dużych salach mamy większe możliwości i możemy wybrać kilka wariantów. Pierwszym z nich jest wybór dywanu dużego lub bardzo dużego. Wtedy rozmiar oscyluje w granicach 3x4 m, a nawet 4x5 m. Z reguły taka wielkość jest odpowiednia i jeden dywan w zupełności wystarczy. Oczywiście nadal kierujemy się zasadą, że "od ściany do ściany" montujemy w naszym przedszkolu wykładzinę dywanową, a dywan musi leżeć tak, aby zachować pewien margines do ścian oraz mebli. Drugim wariantem jest ułożenie dywanów tworząc pewne strefy. W takim przypadku w sali przedszkolnej kładziemy kilka dywanów. Na przykład jeden dywan w rozmiarze średnim (około 2,4x3,3 m) jako główne pole do zabawy czy nauki oraz małe dywany, na których możemy ustanowić strefę, w której dzieci rysują bądź wykonują inne wybrane przez przedszkolanki zadania. Ciekawym połączeniem będzie położenie np. dwóch dywanów, z których to jeden jest w kształcie prostokąta a drugi koła.

Nietypowa sala przedszkolna

Najtrudniejszym do zagospodarowania przestrzeni tematem są wąskie lecz długie sale. W takim wypadku nasi klienci najczęściej wybierają dywany przedłużane tworzące wrażenie powiększonego chodnika dywanowego. Przykładem takiego rozmiaru jest 2,4x4,0 m. Oczywiście w takim wypadku również można pomyśleć o dodaniu stref przy pomocy małych dywanów odpowiadających kolorystyką bądź wzorem do głównego dywanu w sali.

Dywan przedszkolny dobrany do funkcji, którą ma spełnić

Wybierając dywan najpierw wybieramy jego rozmiar, a następnie powinniśmy się skupić na jego przyszłej funkcji. Jak wiadomo, dywan może stanowić świetne pole do zabawy dla dzieci w przedszkolu. Dzisiejsze dywany dziecięce występują w szeregu wzorów, które mogą taką zabawę umilić czy nawet przełożyć się na edukację dzieci i uczyć je kreatywnego myślenia. Warto wtedy wybrać dywany, które oferują motywy gier planszowych czy gry w klasy. Dla maluszków można wybrać dywany z motywem "stary niedźwiedź mocno śpi". Najnowszą propozycją jest dywan KÓŁKO i KRZYŻYK.

Jeżeli jednak dywan służy za podłoże podczas kreatywnych zabaw z plasteliną czy farbkami wybierzmy taki wzór, który pozwoli nam na jego łatwiejsze utrzymanie w czystości oraz ukrycie pewnych odbarwień w przyszłości. Świetnym tego przykładem jest dywan tęcza dostępny w naszym sklepie.

Oczywiście ilość wzorów jest ogromna i wiele motywów dywanów można dopasować do konkretnych grup przedszkolnych. Dzięki temu możemy w jasny sposób podzielić sale i klasy, tak aby dzieci wiedziały, że to właśnie ich miejsce. Mali piraci z pewnością będą zadowoleni!

Estetyczne i funkcjonalne przedszkole dzięki właściwie dobranym dywanom

Wybór dywanów do przedszkola w dużym skrócie

Wybierając dywan pamiętajmy o podstawowej funkcji jaką dywany mają spełniać. Są to ozdoby i nie należy ich traktować jako zamiennika dla wykładziny, nie wybierajmy więc rozmiaru, który zajmie całą powierzchnię sali.

Wybierając wzór dywanu, kierujmy się wiekiem dzieci, które będą się na nim bawić. Może to być świetna motywacja do aktywnego rozwoju maluchów lub ulga dla nas podczas utrzymania go w czystości.

Dobierzmy motyw i kolor dywanu do grupy, dla której dywan będzie przeznaczony. Radość dzieci gwarantowana!

Są to oczywiście tylko sugestie, które mam nadzieję pomogą podczas wyboru dywanu do waszych przedszkoli i szkół podczas nadchodzącego nowego roku szkolnego.