Dywany do przedszkola również wymagają pielęgnacji - zadbaj o nie! 0
Dywany do przedszkola również wymagają pielęgnacji - zadbaj o nie!

Dywany do przedszkola należy regularnie serwisować

W tym wpisie zamierzam zwrócić uwagę na problem nieprawidłowej konserwacji jakiej poddawane są dywany do przedszkola.  Powierzchnie te powinny być tak jak wszystkie inne dywany sprzątane regularnie i adekwatnie do natężenia występującego na nich ruchu. Jak wiadomo do przedszkola uczęszcza dużo dzieci, więc natężenie jest dużo większe niż w przypadku dywanów domowych.

Problem z utrzymaniem dywanów w przedszkolu w czystości?

Faktycznie taki problem występuje bardzo często, ponieważ wiele osób traktuje dywan jako niezniszczalną powierzchnię, której nie należy poświęcać czasu na serwis, czyli bieżące utrzymanie go w czystości. Dywany przeznaczone do przedszkoli wymagają szczególnej opieki. Dlaczego? Główną przyczyną jest fakt, że nieserwisowany dywan wygląda dobrze, aż do momentu kiedy jest za późno, a degradacja głównie jego runa stała się nieodwracalnym procesem. Mówiąc krótko runo uległo zniszczeniu. W wyniku nieprawidłowego odkurzania lub braku bieżącego odplamiania runo "ładuje" się brudem w postaci kurzu, piasku czy innych zabrudzeń stałych, których w przedszkolu nie brakuje. W efekcie ten właśnie stały brud niszczy runo - dosłownie powoduje powstawanie mikroskopijnych rys na jego powierzchni. W rysach osadzają się zanieczyszczenia, a sam włos dywanu zaczyna się brzydko układać. Rozwiązaniem problemu jest regularna konserwacja jakiej powinny być poddawane dywany do przedszkola. Jest to oczywiście bardzo skrócona wersja, ale mam nadzieję, że pokazała istotę problemu.

Jaki odkurzacz wybrać, aby dywan w przedszkolu zachował swoje walory oraz wygląd przez długi czas?

Najważniejszą czynnością serwisową, którą należy zastosować do dywanów w przedszkolu jest ich regularne odkurzanie. Z racji tego, że są one użytkowane bardzo intensywnie przez dzieci, do ich pielęgnacji powinniśmy stosować odpowiednie odkurzacze. Podstawowym błędem jest używanie przez personel sprzątający odkurzaczy "domowych", które nie nadają się do przemysłowych zastosowań. W tym wypadku "przemysłowe zastosowania" nie są bynajmniej przesadą. W domu dywan jest użytkowany zazwyczaj przez 2-4 osób. W przedszkolu czy szkole jest to już 20-40 bardzo pomysłowych pociech, których działania widać na koniec dnia. Z tego powodu domowy odkurzacz powinien pozostać w domu, a w szkole czy przedszkolu należy zainwestować w odkurzacz profesjonalny.
Ale jaki odkurzacz wybrać? Podstawowy odkurzacz w postaci małej bańki jest narzędziem bardzo uniwersalnym, ale nie do końca przeznaczonym do dużych powierzchni dywanowych. Jeżeli w przedszkolu znajduje się kilka lub kilkanaście dywanów najlepszym rozwiązaniem może się okazać odkurzacz kolumnowy, który posiada wbudowaną elektroszczotę, a jego konstrukcja pozwala na szybkie usunięcie zabrudzeń stałych oraz pobudzenie runa dywanu. Regularne pobudzanie runa pozwala utrzymać pierwotną puszystość dywanu, a także ułatwia wydobywanie zabrudzeń stałych na pełnej długości włosa, a nie tylko z jego powierzchni. Pamiętajmy, że dywany do przedszkola są użytkowane w głównej mierze przez dzieci. Choćby z tego powodu należy w prawidłowy sposób zadbać o ich czystość i higienę.

Co zrobić kiedy na dywanach w naszym przedszkolu pojawią się pierwsze zaplamienia?

Odplamianie dywanu szczególnie w przedszkolu czy szkole powinno być przeprowadzane regularnie w miarę powstawania nowych plam. Ich miejscowe usuwanie zapobiega odbarwianiu runa i pozwala osiągnąć bardzo dobre rezultaty przy okresowym praniu. Warto do tego celu zastosować profesjonalne odplamiacze czy też żele do usuwania plasteliny oraz gum do żucia. Plastelina jest szczególnie uciążliwa w przedszkolach. Bardzo ważne jest to, aby wszelkie zaplamienia usuwać z dywanów póki są świeże czyli zanim się utrwalą. W jednostkach oświatowych każde odkurzanie powinno być zakończone wzrokową kontrolą i miejscowym odplamieniem dywanu.
Sposoby odplamiania są tematem na inny artykuł, ale nie można tej czynności pominąć przy regularnym serwisie dywanów w przedszkolu.

Czy warto zlecać pranie dywanów z naszego przedszkola zewnętrznej firmie?

Każdy dywan powinien być regularnie prany, aby usunąć z niego wszelkie zabrudzenia rozpuszczalne. Dywany do przedszkola są szczególnie narażone na zabrudzenia nawet te najtrudniejsze. Jestem zdania, że czynność ta powinna być wykonywana przez firmy, które zajmują się praniem profesjonalnie. Wbrew pozorom prawidłowe pranie to szereg czynności, których pracownik podstawowego serwisu sprzątającego nie będzie w stanie samodzielnie wykonać w przedszkolu czy szkole.

Pielęgnacja dywanów przeznaczonych do przedszkoli w skrócie

Podsumowując powyższe informacje należy pamiętać, że:

• Ważne jest regularne (codzienne!) odkurzanie przy użyciu odkurzacza najlepiej kolumnowego.
  • Wszelkie plamy należy usuwać na bieżąco po odkurzaniu dopóki są świeże.
  • Pranie należy zlecać profesjonalnej firmie, która ma doświadczenie i przeprowadzi wszystkie czynności konieczne do właściwego prania (trzepanie mechaniczne, odkurzanie, odplamianie, pranie wybraną metodą, suszenie).

Kupując dywan z atestem do przedszkola czy szkoły wydajemy pewną sumę pieniędzy. Wiadomym jest, że dywan w pewnym momencie się zużyje i będziemy zmuszeni do zakupu nowego. Jednak regularny serwis dywanu może odsunąć taką konieczność w czasie. Przykładowo dywan, o który nie dbamy może wytrzymać 6-12 miesięcy. Taki sam dywan poddawany regularnej pielęgnacji posłuży nam przynajmniej 24-36 miesięcy zachowując dobry wygląd i walory. Serwis dywanu w tym czasie z pewnością będzie mniej kosztowny niż zakup nowych dywanów, co przełoży się pozytywnie na budżet przedszkola.